Monday, 15 October 2018

Riverside, Walfad, Spiral in CKA2, 14.10.2018


Magia, piękno cudownych głosów i  moc niesamowitej muzyki - w niedzielny wieczór we Wrocławiu rzeczywistość musiała na chwilę ustąpić pola i pozwolić się nieść czarom tworzonym przez artystów.

14 października we Wrocławskim CKA2 odbył się koncert zespołu Riverside, w ramach trasy Wasteland Tour 2018.
Obecna trasa promuje wydany we wrześniu album "Wasteland".
Na koncercie we Wrocławiu jako supporty zagrały dwa zespoły - Spiral i Walfad.

The review in English is now online at Reflections of Darkness

PEŁNA GALERIA NA DOLE STRONY
SPIRAL

Spiral to zespół z Rzeszowa - wykonują muzykę będącą mieszanką rocka progresywnego i trip hopu z lekką domieszką ostrzejszego punka. Grają od 2004 roku, obecnie projekt promuje swój najnowszy album zatytułowany "Bullets". 
We Wrocławiu zaprezentowali się bardzo dynamicznie:  łącząc piękno czystego, intensywnego wokalu z linią muzyczną zawierającą w sobie i energetyczny prąd i tajemnicze, nieco mistyczne wątki, osiągnęli bardzo ciekawy efekt. Ogromny plus za charyzmę wokalistki, gitarzystów i współgranie całego zespołu na scenie.

https://www.facebook.com/Spiralmusicband/


WALFAD

Walfad w skrócie to potok gitarowych brzmień o niesamowicie różnorodnym odcieniu, sceniczna energia i wielkie skupienie na dźwiękowej stronie spektaklu. Pochodzą z Wodzisławia Śląskiego, ich ostatnie wydawnictwo to "Colloids" (wydanie w październiku 2018)
Muzyka będąca także odmianą rocka progresywnego pięknie współbrzmiała ze strefą wizualną i oprawą świetlną koncertu tworząc zmienne zimno-ciepłe wrażenia. Przeskoki od subtelnych, pełnych skupienia gitarowych pasaży do bardzo ostrych i dynamicznych linii nie pozwalały uwadze słuchaczy odpłynąć ani na moment. 
Bardzo udany koncert.

https://www.facebook.com/walfadband/RIVERSIDE

Wieczór należał jednak całkowicie i niepodzielnie do Riverside. Moje pierwsze wrażenie po koncercie było takie, że jeśli zadziorne anioły byłyby gwiazdami rocka, to na pewno śpiewałyby i grały w Riverside. Niepowtarzalna, nieporównywalna z niczym muzyka łącząca w sobie metal progresywny, rock i balladową subtelność, wspaniały klimat i przepiękny wokal wiodący słuchacza przez melodyczny krajobraz to doświadczenie, które zapada w pamięć na długo i koncert we Wrocławiu nie był tutaj wyjątkiem.

Riverside został założony w 2001 roku - od tego czasu muzycy wydali osiem albumów, w tym ostatni  w 2018 roku - "Wasteland". 
Kiedy słuchałam tej płyty tuż po wydaniu, jeszcze przed koncertem we Wrocławiu, miałam wrażenie, że muzyka na niej zawarta brzmi jak cięcie mgły, babiego lata i koronek ostrym, żelaznym mieczem. Połączenie delikatności, niesamowitego, oryginalnego wokalu z mocą metalowych gitar i perkusji to zasadzka na serce słuchacza. 
Jednakże koncert to dużo więcej - wspaniała atmosfera budowana tak przez samą muzykę jak i grę świateł - to pulsujących, ostrych i dynamicznych to subtelnie spowijających artystów w tajemniczym półmroku. No i dokonały kontakt z publicznością - CKA2 było tego wieczoru wypełnione po  brzegi, a reakcje na koncert były bardziej niż entuzjastyczne - także za sprawą niesamowitej charyzmy frontmana Mariusza Dudy.

Co najbardziej mnie fascynuje w muzyce Riverside to mistrzowskie połączenie kontrastowych brzmień - utwór, który zaczyna się łapiącymi za serce, intensywnym, emocjonalnym intro po chwili przechodzi w mocne, metalowe uderzenie, by opaść miękko w płynne, łagodne pasaże. To bogactwo zarówno brzmień jak i wrażeń, które dźwięki tworzą, tego co przywodzą na myśl, przypominają jest niezwykle inspirujące umysł do kopania w tych warstwach dźwiękowo-tekstualnych, do odkrycia gdzie jest źródło, co jeszcze składa się na to chińskie pudełko.
 Czasem echa czegoś bardzo starego, co tkwi gdzieś głęboko w pamięci, czasem obrachunek emocjonalny, czasem zaś czysta metalowa energia. Riverside to nie tylko intelektualne wyzwanie, to przede wszystkim czysto zmysłowa rozkosz dźwiękowa - mistrzostwo warsztatu, talent, pomysł na własne wyrażenie się w muzyce i perfekcja wykonania. To była czysta przyjemność uczestniczyć w takiej doskonałości i wybuchu energii.
Dziękuję!
Setlista:
Acid Rain
Vale of Tears
Reality Dream I
Lament
Out of Myself
Second Life Syndrome(first part only)
Left Out
Guardian Angel
Lost (Why Should I Be Frightened By a Hat?)
The Struggle for Survival
Forgotten Land
Loose Heart
Wasteland

Encore:
The Night Before
02 Panic Room
River Down Below

TRASA:
OCT 16 Miasto Ogrodów w/ Spiral, WALFAD Tuesday, 7:00PM Katowice, Poland
OCT 17 Magnetofon w/ Spiral, WALFAD Wednesday, 7:00PM Lodz, Poland Sold Out
OCT18 Od Nowa w/ Spiral, WALFAD Thursday, 7:00PM Torun, Poland
OCT 20 Studiow/ Spiral, WALFAD Saturday, 7:00PM Cracow, Poland
OCT 21 Hala Kołow/ Spiral, WALFAD Sunday, 7:00PM Warszawa, Poland
OCT30 Kesselhaus Tuesday, 7:00PM Berlin, Germany
OCT 31 Club Manufaktur Wednesday, 8:00PM Schorndorf, Germany
NOV 03 Lav Saturday, 7:00PM Lisbon, Portugal
NOV 04 Sala Mon Live Sunday, 7:30PM Madrid, Spain
NOV 05 Salamandra Sala 1 Monday, 7:30PM Mollet De Peralada, Spain
NOV 06 CENTRE CULTUREL OECUMENIQUE Tuesday, 7:30PM Villeurbanne, France
NOV 07 La Machine du Moulin RougeWednesday, 7:00PMParis, France
NOV 09 Manchester Academy 2 Friday, 7:30PM Manchester, United Kingdom
NOV10 Electric Ballroom Saturday, 6:00PM London, United Kingdom
NOV 11 De Casino Sunday, 7:45PM Sint-gillis-waas, Belgium
NOV 12 TivoliVredenburg Monday, 8:30PM Utrecht, Netherlands
NOV 14 Markthalle Wednesday, 7:00PM Hamburg, Germany
NOV15 Turbinenhalle 2 Thursday, 7:00PM Oberhausen, Germany
NOV16 Konzertfabrik Z7 & Mini Z7 Friday, 8:00PM Pratteln, Switzerland
NOV17 Gloomaar Festival Saturday, 7:00PM Neunkirchen, Germany

FEB 04 Cruise to the Edgew/ Marbin Monday, 7:00PMTampa, FL

No comments:

Post a Comment